Penzion Mauritz

Aktivity v okolí – Národní park Šumava

Penzion Mauritz se nachází v klidné vesnici Bělá, přibližně 1 km od Nové Pece, turistického střediska v horní části Lipna. Bělá je ideální základnou k pěším a cyklistickým výletům i vodním sportům v krásném prostředí šumavské přírody. Cyklistické stezky spojují Bělou s bavorskou a rakouskou částí Šumavy.

V okolí je mnoho značených turistických cest. Pěší i cyklistické výlety je možné kombinovat s jízdou vlakem, v určité dny dokonce taženým parní lokomotivou.

Vlnitá 18 km dlouhá asfaltová stezka podél Vltavy z Nové Pece do Stožce bývá hodnocena jako jedna z nejlepších tras pro in-line bruslení v Čechách. Výlet lze prodloužit až do Nového údolí a zpět.

Sjezd horní části Vltavy, která prochází přírodní rezervací, je krásným vodáckým zážitkem.  Několikahodinový sjezd řeky mezi Soumarským mostem a Novou pecí je vhodný i pro příležitostné vodáky a začátečníky. V penzionu je možné si zapůjčit kanoe i zajistit dopravu vodáků.

Koupání v Lipně je možné několik set metrů od penzionu na místních písečných plážích. Další upravené pláže jsou lépe dostupné na kole nebo autem – Horní Planá, Černá v Pošumaví (tobogán, půjčovna windsurfů, loděk a šlapadel).

Nově nabízíme k zapůjčení nafukovací SUP paddleboardy (2ks) – výborná zábava na vodě pro dospělé i děti. Vhodné pro popojíždění podél pláže i pro průzkumné výpravy do meandrů Vltavy. Po upevnění sedátka a úpravě pádla lze použít i jako kajak. 

Skutečnou raritou této šumavské oblasti je Schwarzenberský kanál (www.schw-kan.com). Desítky kilometrů této unikátní soustavy kanálů na plavení dříví byly podle návrhu lesního inženýra Josefa Rosenauera vybudovány na konci 18. a na začátku 19. století. Kanál sloužil svému účelu ještě v roce 1962. V nedávné době byly některé části znovu obnoveny a plavení dříví v průběhu léta je vyhledávanou turistickou atrakcí. Pozvolné široké cesty podél kanálu slouží v létě cyklistům a v zimě běžkařům.

Naše tipy na cyklistické trasy:

Pro zdatné cyklisty: Nová Pec – Zadní Zvonková – Schöneben – Moldaublick – Schöneben – U Říjiště – Jelení vrchy – Černý kříž – Nová Pec
Trasa 65km, povrch asfalt 60%, zpevněné lesní cesty 40%.
Trasa zčásti vede Rakouskem, po cestě jsou dvě rozhledny se vstupným celkem cca 3 EUR/osobu.

Pro středně zdatné cyklisty: Nová Pec – Jelení Vrchy – Hlučina – Plešné jezero – Hlučina – U Rosenauerovy nádrže – Nové údolí – Stožec – Černý kříž – Nová Pec
Trasa cca 55 km, povrch asfalt 90%, zpevněné lesní cesty 10%. Lze zkrátit o 9km vynecháním stoupání k Plešnému jezeru.

Pro rodiny s dětmi: Nová Pec – Černý kříž – Stožec a zpět
Trasa 32 km, povrch asfalt 100%, téměř bez převýšení. Lze absolvovat také na in-line bruslích, případně v kombinaci s vlakem.

Pro rodiny s malými dětmi:
Jelení vrchy – podél Schwarzenberského kanálu a zpět – zpevněná lesní cesta bez převýšení
Bělá – Horní Planá a zpět – trasa celkem 14km, většina trasy kvalitní asfalt vhodný pro in-line

2015-06-22-09282015-06-25-09652015-06-25-09662015-10-17-14462015-10-17-1447Lipno

V dojezdu přibližně půl hodiny autem se nachází mnoho českých kulturních skvostů. Mimo jiné jsou to města Český Krumlov a Prachatice, zámek Rožmberk, klášter ve Vyšším Brodě.

V zimním období nabízí lipenské jezero i výjimečnou možnost bruslení na 15km dlouhé přírodní udržované bruslařské dráze s nástupním místem ve Frymburku

V zimě je možné se v Bělé, případně v Nové Peci napojit na pravidelně upravované běžkařské stopyvedoucí kolem Schwarzeberského kanálu, Lipenského jezera a přes šumavské hřebeny do Rakouska i Bavorska.

Asi 20 minut jízdy osobním autem je vzdálen hraniční přechod do Rakouska „Zvonková – Schöneben“.Přechod je k dispozici pro pěší, cyklisty a osobní automobily a rozšiřuje tak možnosti rekreace a výletů i do rakouské části šumavských hor.

V zimě je možné takto pohodlně využít rozsáhlou síť až 70km denně upravovaných běžkařských tratí pro klasiku i bruslení ve výšce 900 – 1200 m.n.m. Doporučené trasy:

– rodinná vyjížďka: Schöneben – Alpenblick – Moldaublick – Schöneben

(příjemný 6,5km dlouhý okruh s převýšením 131m a možností výstupu na rozhlednu Moldaublick)

– náročnější okruh 13km z Hochfichtu na Schöneben a zpět, převýšení 526m

– 16 km okruh Schöneben – Alpenblick – Grünwald a zpět s převýšením 385m

Za vstup do běžeckých tras na Schönebenu se vybírá poplatek na úpravu tratí – 5 EUR.

Ve vzdálenosti 30km od penzionu se nachází skiareál Hochficht se třemi lanovkami a celkovou délkou 20,8 km perfektně upravovaných sjezdovek ve výšce 900 – 1300 m.n.m. Více informací naleznete v sekci „Lyžařské pobyty“ a na www.hochficht.at.

Mapa Hochficht

V podobné dojezdové vzdálenosti se nachází také rodinné zimní středisko Mitterdorf s 8 km sjezdovek, lanovkou, sedmi vleky a dětským parkem. Mitterdorf je s širokými a přehlednými sjezdovkami ideální volbou pro začátečníky a děti. Více informací najdete na www.mitterdorf.cz.

Mitterdorf

    Rychlý dotaz